Saskatchewan, Canada
Village of Abernethy

 

Rural Municipality of Abernethy

 

R.M. of Abernethy No. 186

Reeve, Councillors, and Administrators 1910 – 2010

 

 

Chairman L.T. D. # 186

Dinnin, J.R.                   1910-1911

 

Reeves:                                                        

Smith, H.T.                   1912-1929      

Garratt, S.H.                 1930-1937        

Foster, K.A.                  1938-1949        

Coulthard, G.K.             1950-1958        

Rickard, R.S.                1959-1976        

Barnsley, R.J.               1977-1983        

Gibbons, G. Jr.              1984-1992        

Noble, G.T.                   1993-1998        

Stephens, K.G.              1999- 2006       

Noble, G.T.                   2006- 2010

Fishley, J.                      2010 -

 

Councillors  Division 1

Balfour, J.R.                 1910-1926        

Bonnor, J.L.                  1927-1930 

                                     1937-1938

    

Geres, J.                       1931-1932        

Moulding, H.                 1933-1936

1939-1948                 

Rein, P.                         1949-1956        

Krupski, J.A.                 1957-1980        

Lister, K.J.                    1981-2000        

Krupski, G.                   2001-

   

 

Councillors  Division 2

Smith, H.T.                   1910-1911        

Powell, N.T.                 1912-1913           

Garratt, S.H.                 1913-1929        

Lyster, J.                      1930-1933

1944-1949                 

Lyster, C.H.                  1934-1937        

Rozell, D.                      1938-1943        

Rickard, R.S.                 1950-1953        

Englot, F.R.                   1954-1971        

Emmerson, R.C.            1972-1977        

Bates, D.O.                   1978-1983        

Bonnor, S.W.                 1984-1990        

Englot, R.A.                   1991-1995        

Englot, W. D.                 1996-2003        

Englot, D.                       2004-2009

Moulding, R.                   2009-

 

Councillors  Division 3

Powell, W.W.               1910-1912        

Stephens, G.A.              1913-1938        

Stephens, J.S.                1939-1956        

Rickard, R.S.                 1957-1958        

Runciman, A.M.            1959-1960        

Stephens, M.B.              1961-1976        

Noble, G.T.                   1977-1980        

Stephens, J.H.               1981-1992        

Fishley, J.A.                  1993-2000        

Downing, L.                  2001-2004        

Noble, G.T.                   2005-2006        

Fishley, J. A.                 2006-2010

Krieger, S. J.                 2010-

 

Councillors  Division 4          

 

Teece, J.                      1910-1921        

Foster, K.A.                  1922-1937        

Stilborn, J.N.                 1938-1943        

Large, W.G.                  1944-1954        

McCall, W.G.                1955-1963        

McMorris, A.                 1964-1973        

Stueck, E.A.                  1974-1993        

Lanaway, J.L.                1994-2002        

Garratt, W.G.                 2003-

 

Councillors  Division 5

Dinnin, J.R.                   1910-1912        

Penny, Wm.                  1913-1926        

Lowe, A.                      1927-1934        

McCall, A.L.                 1935-1938        

Penny, R.A.                  1939-1954        

Foster, W.H.                 1955-1958        

Switzer, L.B.                 1959-1961        

Large, T.R.                   1962-1976        

Ismond, S.L.                  1977-1978        

Lowe, G.R.                   1979-1998        

Cleggett, A.                   1999-

 

Councillors  Division 6

Clements, J.D.               1910-1912        

Balfour, D.                    1913-1918        

Northgraves, C.             1919-1929        

Sandercock, G.A.          1930-1947        

Webster, G.T.               1948-1954        

Sandercock, A.G.          1952-1971        

Englot, F.R.                   1972-1979        

Grubb, N.L.                  1980-1998        

Schill, G.                       1998-1999        

Lagace, G.                    2000-2004        

Lucyk, C.                      2004-

 

Administrators

Turner, H.H.                 1910-1936        

McDonald, A.L.            1937-1938        

Runciman, A.M.            1939-1947

 1949                

Runciman, J.W.                      1948

1950-1964                 

Faul, A.                                  1965       

Burton, A.M.                1966-1970        

Temerick, M.N.            1970-1976        

Behrns, E.G.                 1977-2004        

Lingelbach, K.A.           2004-               

 

 

 

Reeve: John Fishley 

Councillors

 

Division 1: Gary Krupski

Division 2: Bob Moulding

Division 3: Stephen Krieger

Division 4:  Bill Garratt

Division 5: Alf Cleggett

Division 6: Cliff Lucyk

 

Administrator: Karissa Lingelbach

                       Box 249

                       Abernethy, SK

                       S0A 0A0

 

                       306 333 2044

                       Fax: 306 333 2285

 

                       rm186@sasktel.net

 

 

 

 

 

 

 

Weight Limit Notice:

Effective March 1, 2011, SECONDARY WEIGHTS are the maximum allowable weights on all RM of Abernethy municipal roads unless otherwise posted.

 

Nuisance Grounds open Wednesdays 1-8 

 

USED OIL DAYS:

 

Used oil can be dropped off at the RM of Abernethy Shop on the first Wednesday of every month from April - October from 9:00 am - noon.

 

 

Farmers doing a controlled burn must inform the Fire Department of the controlled burn prior to starting the burn.

 

Permits are required for most developments within the RM of Abernethy.  If you are planning a development, please contact the RM Office to see if a permit is needed.

 

 

Home
History
Council
Services
Attractions
R.M. 186
Photo Albums
Properties for Sale or Rent